THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ocelový věštec přichází s další dávkou jednoduchého, nenáročného heavy metalu. Ač je tento žánr postaven především na své hutnosti a jednoduchém, melodickém námětu, najdou se přesto skupiny, které hranice těchto kritérií překračují a dávají do své hudby něco navíc, osobitost, emoce a jejich hudba je pak obrazem jejich životních postojů, nemusíte rozumět jedinému slovu a víte o čem a proč hrají. Steel Prophet, americká skupina, která ke konci devadesátých let vydala poměrně dost alb, mezi takové skupiny nepatří.. Nicméně ať si poslechnete jakékoliv z nich, neočekávejte, že vás zaujme přílišná instrumentální zručnost či nápaditost. Je to heavy metal, nic víc. Pár zajímavých motivů, které působí dost nedotaženým dojmem. Výjimkou by snad bylo jejich předposlední album, Book Of Death, ale svým novým počinem se vrací zpět do hlubin průměrnosti.
První skladba Truth sází pomyslnou laťku poměrně vysoko. Je postavená hlavně na rychlém rytmu a velmi chytlavém refrénu, kde nám Ocelový věštec praví: „My se nikdy nevzdáme !“. Jinak už tahle skladba obsahuje jen průměrná kytarová sóla, ale snad se nějaká hudební nápaditost ukáže ve zbytku alba. Jenže ono ne, následuje další svižná skladba a po ní další. Od skupiny, která již hraje přes deset let a má za sebou slušnou řádku alb bych čekal přeci jenom víc nápaditosti, víc osobitosti v instrumentálních pasážích. Nevýrazný pěvecký projev Ricka Mythiasina celkový dojem průměrnosti jen umocňuje. Ve skladbě One Way Out se rytmus sice stane hutnějším a pomalejším, ale těžké kytarové rify jsou stejně nevýrazné, stejně ploché jako celé toto album. Balada Among The Damned pak alespoň trochu vyčnívá z prázdnoty okolní hudby. Poměrně pěkná melodie, zpěv v doprovodu akustické kytary, která je v refrénu vystřídána těžkými kytarovými pasážemi. Následuje nudná instrumentální mezihra Bolero. Nenechte se zmást názvem, opravdu nejde o pokus zahrát klasiku od Ravela na elektrické kytary, naštěstí. Mirror, Mirror, Life after Life je návratem k rychlému rytmu, skladby klasického schématu a konvenčních sól. Sice to šlape jak rychlý heavy metal má, jenže to je všechno. Další zvolnění přináší druhá balada Blackest of Hearts, která však postrádá i vcelku pěkný nápad té předchozí. A ke konci alba se již žádného překvapení nedočkáme.
Jedno se ale téhle skupině musí nechat. Mají výdrž, výdrž vydávat alba s takřka stejným zvukem, nesnažíc se předvést nějakou instrumentální dovednost. Stále jen rychlé, nápadu-prosté skladby proložené dost nudnými baladami. Až na dvě či tři dobré písně, to je veskrze nezáživné album. Zarytí stoupenci žánru, kteří ani od heavy metalu víc než jednoduchou hutnou hudbu nečekají, možná se mnou souhlasit nebudou, ale tohle považuji za horší průměr na metalové hudební scéně.
Zarytí stoupenci žánru, kteří ani od heavy metalu víc než jednoduchou hutnou hudbu nečekají, možná se mnou souhlasit nebudou, ale tohle považuji za horší průměr na metalové hudební scéně.
4 / 10
Rick Mythiasin
- zpěv
Rick Katchinsky
- kytara
Jim Williams
- kytara
Vince Dennis
- basa
Karl Petter Rosqvist
- bicí
1. Truth
2. Rainwalker
3. One way Out
4. Shattered Apart
5. Among The Damned
6. Bolero
7. Mirror, Mirror, Life After Life
8. Blackest Of Hearts
9. Martyred
10. Magenta
11. Killers Confetion
12. Magenta Reprise
Unseen (2002)
Book Of The Death (2001)
Genesis (2000)
Messiah (2000)
Dark Hallucinations (1999)
Into The Void (1997)
Continuum (1996)
The Godess Principle (1995)
Inner Ascendance (demo) (1989)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.